BDSM w mediach i filmach

Media telewizyjne wiele razy okrzykiwały bdsm sadomasochistycznym nurtem seksualnym prowadzącym do propagowania agresji i gwałtu, narzucały negatywne zdanie setką tysięcy widzów, oskarżały o brak zachowania jakichkolwiek zasad moralnych. Tymczasem statystycznie co 39 minut za szklanym ekranem ukazuje się scena rodem z gorącej sesji! Mało tego, szpicruty, kajdanki i szeroko idące bondage wykorzystywane jest już, w co dziesiątym teledysku muzycznym, a do długiej listy scen rodem z sali tortur swój wkład dodają jeszcze reklamy telewizyjne jednej z większej sieci sprzedaży obuwia, a nawet gry liczbowej. Niczego nieświadomi odbiorcy również w filmowych produkcjach przygodowo-sensacyjnych oglądają widok kobiety wciskającej swój pantofelek w męskie genitalia, wiążącej i słodko znęcającej się nad porwanym! Dlaczego więc media z jednej strony oczerniając praktyki bdsm z drugiej zaś wynoszą je na pierwszy plan? W jakich popularnych filmach, teledyskach i programach można dopatrywać się scen bdsm?

W mediach telewizyjnych panuje jedna nieodłączna zasada – kontrowersja! Temat, który wzbudza ludzkie emocje raz powoduje łzy, raz radość, a niekiedy wynosi skrajne odczucia na szczyty. Jeżeli więc można pokazać bdsm jako praktyki, które pozostawiają na skórze ślady po chłoście, to, czemu nie sfilmować sińców i nie zrobić zbliżenia kamerą, zawsze zwiększy to oglądalność i przyciągnie nowych widzów. Tu nie ważny jest sposób odbioru i wpływ na indywidualne zdanie, ale obiekt będący efektem brutalnego seksualnego pokazania.

Media w wielu przypadkach nie stawiają pytania, dlaczego, a opisują tylko efekty, nie doszukują się głębszego umiejscowienia czynników prowadzących do zabaw, a dają suchy nienasycony obraz! To jak przekaz odmieni czyjeś przekonania, zależy tylko od umiejętności oddzielania własnego zdania od czynników świata zewnętrznego.
Z jednej strony wiele programów publicystycznych szokuje brutalnym bdsm z drugiej zaś inne przekazy same w sobie są przesycone dominacją do tego stopnia, że nawet ją propagują! Cały ten telewizyjny paradoks uwidacznia jeden niezaprzeczalny fakt coraz mocniej popularyzującą się bdsm w kulturze masowej, co ciekawe nie tylko w zagranicznych środkach przekazu, ale również i w Polsce!

Prezentowanie w mniej lub bardziej otwarty sposób elementów związanych z bdsm przewija się m.in. w:

– Prezentacji kolekcji Portofino Marty Żmudy Trzebiatowskiej i Beaty Sadowskiej
– W teatrze telewizji „Rosyjskie konfitury” w reż. Krystyny Jandy
– Niewielkie sceny w filmie „Killer” „Wojaczek” ”To my”
– Reklamach np.: Joker Lotto

W typowo rodzimych produkcjach nawet reżyserzy codziennych seriali nie boją się pokazywać scen z wykorzystaniem profesjonalnych wiązań i knebli. W wielu odcinkach niekończących się tasiemców pojawiają się sceny porwań, więzienia bohaterów gdzie ów porywacz wykazuje nad wymiar zwiększone zainteresowanie unieruchomioną ofiarą. Tu można wyróżnić sceny z „Radio Romans”, „Kryminalni” i „Samo Życie”.

W polskiej kinematografii bezskutecznie jest doszukiwać się obszernych wątków związanych z dominacją i uprawianiem praktyk bdsm, jednakże nawiązania do stylu erotycznych kontaktów są coraz silniejsze i powszechniejsze! Ma to związek z szerzeniem się zjawiska rewolucji seksualnej. W chwili obecnej kontaktu tabu są materiałem ciekawiej obrazującym sceny filmowe i reklamowe niż klasyczna relacja seksualna! Dodatkowo bdsm ma jedną niezaprzeczalną siłę medialną – estetykę! Specyficzność strojów i akcesoriów mocno podkreślających drapieżność kobiety nadaje olbrzymiego pieprzyku nie tylko wizualnego, ale również wyzwala powiązania z władzą i poddaniem się!

W historii upowszechniania bdsm w polskich mediach warto jeszcze zwrócić uwagę na jeden jedyny tytuł drukowany, który przez krótki okres w dość niewielkich nakładach zaistniał na półkach kiosków! Mowa tu o czasopiśmie „Markiz”
Więcej niż dwu stronicowa gazetka charakteryzowała się dość ciekawą oprawą graficzną, znaleźć w niej można było tablicę anonsów towarzyskich, kilka fikcyjnych opowiadań bdsm mających podsycić klimat w czytelniku, zdjęcia i artykuły. Czasopismo mniej lub bardziej trafiało w gusta poszczególnych odbiorców, niektórzy wyrażali niezadowolenie z zbyt niedokładnego podejścia do relacji bdsm i femdom, inni z braku możliwości komunikacji internetowej odwiedzali sklepowe półki w poszukiwaniu Markiza. Niestety czas wydawania pisma nie przekroczył nawet roku i w chwili obecnej nie znajdziemy żadnego tytułu klimatycznego.

Kończąc niewielkie wyszczególnienie rodzimych produkcji tak naprawdę wchodzimy w świat dominacji, której elementy ukazywane są w mediach! Prawie każdego wieczoru na ogólnodostępnych kanałach telewizyjnych wyświetlany jest film, gdzie minimum jedna scena wypełniona jest chłostą, wiązaniem czy pewnego rodzaju spankingiem, Kinematografia zachodnia oraz ta trafiająca na nasze ekrany za oceanu idealnie ukazuje obecność w życiu codziennym tego trendu, który jest dopełnieniem i jednocześnie iskierką wzmagającą życie erotyczne.

Sceny z dominami, kneblowaniem czy torturami nie tylko mającymi względy sensacyjne można zobaczyć na takich znanych produkcjach jak: Aniołki Charliego, Blackout, Plan lotu, Cat People, Bund i wiele wiele innych!

Wykorzystanie bdsm do celów scenariuszy, urywki z porwań, czołgania się kobiet czy tortur unieruchomionych tak naprawdę występują w większości filmach, które codziennie oglądamy siedząc wygodnie w salonowym fotelu, często o nich nie pamiętamy, częściej ich w ogóle nie zauważamy jednak takie zabawki jak ballgag, pejcz czy obroże są w telewizji wykorzystywane tuż na naszych oczach! Sytuacja ta świadczy o dość mocnym naturalnym istnieniu dominacji w życiu codziennym, której aktualnie w danych scenach media nie potępiają, ba uważają je za ujęcia warte uwagi.

Dla ludzi dość mocno zainteresowanych klimatem i pragnących naprawdę wejść w świat deklarowanych przez siebie preferencji by napawać się oglądaniem realnie odzwierciedlającego zachowania poniżenia i kontroli istnieje kilka prawdziwie klimatycznych pozycji telewizyjnych. Tu można wyróżnić: film „Sekretarka” „Verfolgt” (Produkcja Niemcy), Going Under, Wenus w futrze, Salo.

Warto wiedzieć, że nurt kontrowersji i fascynujących obrazów bdsm w mediach nie zrodził się pod koniec lat dziewięćdziesiątych, a o wiele wcześniej. Prekursorką wcielającą się w szumne i dyskusyjne role stała się Dyanne Thorne, choć sama o sobie nigdy nie chciała mówić jako kobieta idealizująca ostre górowanie nad mężczyznami. Filmy z wyżej wymienioną aktorką kręcone w latach siedemdziesiątych do dziś szokują uwidocznionymi scenami, a jeszcze trzydzieści lat temu stały się wręcz rewolucją. „Ilsa She Wolf of the SS”, „Ilsa, Harem Keeper of the Oil Sheiks” Idealnie przełamują tabu łącząc tematykę martyrologiczną z erotyczną, zwłaszcza, jeżeli chodzi o sadomasochizm i samą kobiecą dominację.

Medialna ekspansja na sceny i stroje bdsm nie wynika tylko z tajemniczości całej szerokiej otoczki doktryny, dominacja jak żadna inna dziedzina życia erotycznego niesie za sobą olbrzymi symbol! Jej rola na szklanym ekranie ma nie tylko skupiać się w oczarowywaniu seksapilem, a pisać wyraźną emocjonalną historię, dawać wymowę w odnoszeniu się do świata, co idealnie oddane jest w setkach nowo powstających teledysków muzycznych czy retransmisjach wielkich koncertów.
Artysta, który odpowiednio pokieruje daną praktyką sfilmowaną przez szklany obiektyw kamery może w łatwy sposób pokazać swoją złość, zazdrość, fascynację czy nawet diabelskie opętanie!

Przykładami wyraźnego bdsm w teledyskach muzycznych są:

Alejandro Lady Gaga
Madonna – Human Nature
Madonna – Erotica
Ghostface Killah – Stapleton Sex,
Rammstein – Mein Teil
U96 – Love Religion

Potrzeba niekonwencjonalnego oddania wyrazu uczuć i medialnego szumu jest tak wielka, że popularni wokaliści, aby promować wizerunkiem własną twórczość odrzucają zwykły seks, który już dawno przestał być jakimkolwiek tematem tabu, a włączają na dobre bdsm jako coś o dwa razy silniejszym wyrazie. Bdsm staje się tu nowinką która jest jeszcze mało znana, mało rozpowszechniona, a stąd tajemnicza i kusząca.
Styl dominy czy pokornej uległej wykorzystywany dotąd w sesjach erotycznych znajduje teraz miejsce na scenach oraz w medialnych spotkaniach z gwiazdami! Tu nie da się nie zauważyć skrępowanej Lady Gagi, Lateksowej Rihanny czy zamkniętej w klatce Katy Perry. Zachowanie wokalistek można jeszcze tłumaczyć modą z związanej z subkulturami, niedawnym popędem gothick, jednak piersi odziane tylko w lśniący plastik wzorowany na podobieństwo druta kolczastego to najgłębszy wyraz tego, że bdsm prowadzi do najdalszych granic!

Rola bdsm jako kontrowersyjnego środka przekazu uczuć, ukazywania ludzkich dewiacji i poszukiwania nowości to na koniec również reklamy! Mimo, że brak takowych w polskiej telewizji ich ilość w niemieckich i angielskich stacjach wręcz osacza! Poszukiwanie dreszczyku emocji prezentowanie skrajnych zachowań wynika z polityki marketingowej! Teraz reklama ma wręcz szokować, stawiać proste pytanie, na które odbiorca ma sam indywidualnie odpowiedzieć, ona musi intrygować i prowokować inaczej jej skutek nie będzie wyraźnym spełnieniem. Czyż nie takie jest bdsm? Ostre, a zarazem wysublimowane, odpychające, a za chwilę prowokujące do zagłębienia się w ten ciemny świat! Ponadto zwykła erotyka w reklamach to już przyjęta powszechność, dlatego spece od marketingu sięgają dalej starając się wmieszać akcesoria i klimat w scenę, która na końcu i tak ma jak najwięcej powiedzieć o promowanym produkcie!

Media w wielu przypadkach z udanym skutkiem wykorzystują pozytywne aspekty bdsm, starają się uwidaczniać fascynację, prowokują stosując sceny bdsm w reklamach, zamieszczają akcesoria na plakatach. Dodatkowo sama kinematografia chcąc nie chcą nawiązuje do wielu dominujących scen, najciekawsze jest jednak to, że sami odbiorcy siedzący przy szklanym ekranie nie uznają tego za największą zbrodnię, a powszechny element natury! Sytuacja pokazuje, że bdsm nie jest tylko chwilowym modnym dodatkiem, a mocnym kierunkiem erotyki mającym setki jeszcze niezbadanych ścieżek. Sceny dominacji idealnie oswajają ludzi, może nie wprost, ale po cichu szepczą, że erotyczna strefa kontaktów jest dla wszystkich, namawiają do otwarcia swoich granic i umysłów fantazji seksualnych. Śmiałość jest w każdym z nas wystarczy po nią wyciągnąć dłoń a każdy wieczorów może wyglądać już zupełnie inaczej!
Nie zależnie, jaki kto wyciągnie przekaz z sceny serialu albo teledysku, rola bdsm w mediach jest nieoceniona nie tylko na wzgląd perswazji i wizerunku, ale wpływu na życie erotyczne każdego z nas!
Przyjrzyj się uważnie być może w wieczorny filmie i ty ujrzysz cechy bohaterki równe tym jakie posiada sroga dominująca pani.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *